Sort by

Filipe has logged 1,242 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ley Lines

Ley Lines

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sea of Roses

Sea of Roses

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Merry-Go-Round

Merry-Go-Round

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conspiracy of Torture

The Conspiracy of Torture

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sally of the Sawdust

Sally of the Sawdust

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cage

The Cage

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Superegos

Superegos

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fifth Power

The Fifth Power

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Run for Cover

Run for Cover

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
O Pão

O Pão

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
This Summer Feeling

This Summer Feeling

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Closer

Closer

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Extremes of Pleasure

Extremes of Pleasure

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nemesis 2: Nebula

Nemesis 2: Nebula

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Step Across the Border

Step Across the Border

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suburra

Suburra

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Murdered House

The Murdered House

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Taego Ãwa

Taego Ãwa

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
James White

James White

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Blueprint for Murder

A Blueprint for Murder

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lies of the Victors

The Lies of the Victors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night Train

Night Train

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shadow World

Shadow World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brazilian Dream

Brazilian Dream

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Illinois Parables

The Illinois Parables

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Bodyguard

Bodyguard

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clarisse or Something About Us

Clarisse or Something About Us

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Human Surge

The Human Surge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jardim Europa

Jardim Europa

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uma Noite em Sampa

Uma Noite em Sampa

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Coplan Saves His Skin

Coplan Saves His Skin

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crosscurrent

Crosscurrent

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man from Bitter Ridge

The Man from Bitter Ridge

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry