Sort by

Filipe has logged 88 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Cuba

Cuba

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Serie Noire

Serie Noire

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hanover Street

Hanover Street

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lady in Red

The Lady in Red

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tam Tam

Tam Tam

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Road

The Royal Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rio Fantasia

Rio Fantasia

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Equals

Equals

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
The Academy of Muses

The Academy of Muses

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Sense of Freedom

A Sense of Freedom

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Race

Race

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
There Is a Happy Land Further Awaay

There Is a Happy Land Further Awaay

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bountiful Summer

Bountiful Summer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night Caller

Night Caller

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Woman with Red Hair

The Woman with Red Hair

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Red Menace

The Red Menace

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
O Cantor e o Milionário

O Cantor e o Milionário

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
One Wild Moment

One Wild Moment

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hungarian Rhapsody

Hungarian Rhapsody

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Allegiant

Allegiant

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Nuclear Shelter

Nuclear Shelter

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Back Down: No Surrender

Never Back Down: No Surrender

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Martyrs

Martyrs

2015
×
½
Edit this entry  
15
The Girl in the Book

The Girl in the Book

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
The Masseuses

The Masseuses

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
At Full Speed

At Full Speed

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fragments

Fragments

2012
×
Edit this entry  
15
This Man's Navy

This Man's Navy

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kings Go Forth

Kings Go Forth

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Don't Tell Me the Boy Was Mad

Don't Tell Me the Boy Was Mad

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sicilian Connection

The Sicilian Connection

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Killer vs Killers

Killer vs Killers

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Depois Eu Conto

Depois Eu Conto

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry