Filipe has logged 97 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ascensão e Queda de um Paquera

Ascensão e Queda de um Paquera

1970
×
★★
Edit this entry  
30
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Challenge

The Challenge

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unrest

Unrest

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gringo

Gringo

2018
×
★★
Edit this entry  
26
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Eight Taels of Gold

Eight Taels of Gold

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gosto se Discute

Gosto se Discute

2017
×
★½
Edit this entry  
25
Samui Song

Samui Song

2017
×
★½
Edit this entry  
25
Pentathlon

Pentathlon

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Happy Din Don

Happy Din Don

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Retratos de Identificação

Retratos de Identificação

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Flag of the Rising Sun

Under the Flag of the Rising Sun

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Monkey King 3

The Monkey King 3

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emperor Tomato Ketchup

Emperor Tomato Ketchup

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Terminal

Terminal

2018
×
½
Edit this entry  
22
The Valiant Ones

The Valiant Ones

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dude

Dude

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Butterfly Chalice

The Butterfly Chalice

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Witches

The Witches

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Bitter Money

Bitter Money

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snapshot

Snapshot

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Passion

Passion

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Travelling Actors

Travelling Actors

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Next Victim

The Next Victim

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nothing Factory

The Nothing Factory

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Leisure Seeker

The Leisure Seeker

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Superpai

Superpai

2015
×
★½
Edit this entry  
19
Chasing the Dragon

Chasing the Dragon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heaven-Bound Travelers

Heaven-Bound Travelers

1935
×
★★½
Edit this entry  
19
Verdict: Not Guilty

Verdict: Not Guilty

1933
×
★★½
Edit this entry  
19
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sion Sono

The Sion Sono

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Asphyx

The Asphyx

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Super Inframan

The Super Inframan

1975
×
★★
Edit this entry  
14
The Millionaires' Express

The Millionaires' Express

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Samurai Town Story Part I

Samurai Town Story Part I

1928
×
Edit this entry  
14
The Shadow Whip

The Shadow Whip

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
City Warriors

City Warriors

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Modern Life Is Rubbish

Modern Life Is Rubbish

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ghost Lovers

The Ghost Lovers

1973
×
★★
Edit this entry