Filipe has logged 102 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Liquid Truth

Liquid Truth

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
House of Traps

House of Traps

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Traffik

Traffik

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Country

Sweet Country

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tea House

The Tea House

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Comédia Divina

A Comédia Divina

2017
×
★½
Edit this entry  
29
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Stuck

Stuck

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside the Forbidden City

Inside the Forbidden City

1965
×
★★½
Edit this entry  
28
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brasília 18%

Brasília 18%

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Iracema

Iracema

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zatoichi's Revenge

Zatoichi's Revenge

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Keeper of Darkness

Keeper of Darkness

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wishful Thinking

Wishful Thinking

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Comedy of Mismatches

Comedy of Mismatches

1964
×
★★
Edit this entry  
26
XCTRY

XCTRY

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Tully

Tully

2018
×
★½
Edit this entry  
26
The Swordmates

The Swordmates

1969
×
★★★
Edit this entry  
26
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
When Tomorrow Comes

When Tomorrow Comes

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Caiçara

Caiçara

1950
×
★★
Edit this entry  
25
Crossings

Crossings

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Ciambra

A Ciambra

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'll Never Forget What's'isname

I'll Never Forget What's'isname

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rape of the Sword

Rape of the Sword

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Think I Love My Wife

I Think I Love My Wife

2007
×
★★
Edit this entry  
24
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Riders

Four Riders

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
O Gato de Madame

O Gato de Madame

1957
×
★★★
Edit this entry  
23
Shanghai 13

Shanghai 13

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fall Equinox

Fall Equinox

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inside

Inside

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
El Mar La Mar

El Mar La Mar

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Rare Event

The Rare Event

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Polka King

The Polka King

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Spring Equinox

Spring Equinox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
World Without End (No Reported Incidents)

World Without End (No Reported Incidents)

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Seaworld

Seaworld

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Black Hole

Black Hole

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Return of the One-Armed Swordsman

Return of the One-Armed Swordsman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Substitution

The Grand Substitution

1965
×
★★★
Edit this entry