Sort by

Filipe has logged 91 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Warm December

A Warm December

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Just Before Nightfall

Just Before Nightfall

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Moonshine War

The Moonshine War

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pas de ciel

Pas de ciel

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sacré-Coeur

Sacré-Coeur

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tables d'hiver

Tables d'hiver

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Unfaithful Wife

The Unfaithful Wife

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stagecoach

Stagecoach

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mighty

The Mighty

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Line of Demarcation

Line of Demarcation

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lipstick

Lipstick

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Young Man of Manhattan

Young Man of Manhattan

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Third Lover

The Third Lover

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
King of the Ants

King of the Ants

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deadly Games

Deadly Games

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Women

Three Women

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Frontier

The Last Frontier

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
18 Roughs

18 Roughs

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Night

The Shape of Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Boy from Oklahoma

The Boy from Oklahoma

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Miracles for Sale

Miracles for Sale

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantômas: The False Magistrate

Fantômas: The False Magistrate

1914
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantômas: Fantômas Against Fantômas

Fantômas: Fantômas Against Fantômas

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bareback ou la Guerre des sens

Bareback ou la Guerre des sens

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantômas: The Dead Man Who Killed

Fantômas: The Dead Man Who Killed

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maria Bonita, Rainha do Cangaço

Maria Bonita, Rainha do Cangaço

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Door III

Door III

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shattered

Shattered

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clean

Clean

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Law and Order

Law and Order

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Romance Proibido

Romance Proibido

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Bullet Is Waiting

A Bullet Is Waiting

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Singapore Sling

Singapore Sling

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shut In

Shut In

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantômas: Juve Against Fantômas

Fantômas: Juve Against Fantômas

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Messalina

Messalina

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Had to Happen

It Had to Happen

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life Begins at 61

Life Begins at 61

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry