• Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★½

  • The Color of Money

    ★★★½

  • Crocodile Dundee

    ★★★½

  • The Fly

    ★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Top Gun

    ★★★½

  • Enemy Mine

    ★★★

  • Silver Bullet

    ★★★

  • Commando

    ★★★

  • Fright Night

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Fletch

    ★★★½

  • Into the Night

    ★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Dune

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★

  • Ghostbusters

    ★★★½

  • Gremlins

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • The NeverEnding Story

    ★★½

  • Romancing the Stone

    ★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★½

  • Cujo

    ★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • 48 Hrs.

    ★★★½

  • Tron

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Cat People

    ★★½

  • The Evil Dead

    ★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★★

  • Wolfen

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Escape from New York

    ★★★½

  • The Howling

    ★★★½

  • The Blue Lagoon

    ★★½

  • Alligator

    ★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★½

  • The Fog

    ★★

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★

  • Life of Brian

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • The Star Wars Holiday Special

    ½

  • Halloween

    ★★½

  • Death on the Nile

    ★★★★

  • Kingdom of the Spiders

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Slap Shot

    ★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Beast

    ★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★

  • All the Way Boys

    ★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • The Fearless Vampire Killers

    ★★★

  • Goldfinger

    ★★★★

  • The Haunting

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★½