Stephen has logged 465 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman

Batman

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Revisions

Revisions

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adam Resurrected

Adam Resurrected

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Yella

Yella

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pina

Pina

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry