Stephen has logged 36 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brother's Keeper

Brother's Keeper

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Believer

The Believer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Girlfight

Girlfight

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mapplethorpe

Mapplethorpe

2018
×
Edit this entry  
01
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Memoir of War

Memoir of War

2017
×
Read the review Edit this entry