Stephen has logged 532 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Me Like You Hate Me

Love Me Like You Hate Me

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flannery

Flannery

2019
×
Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
8MM

8MM

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Daddy

Daddy

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Blade

Blade

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Specials

The Specials

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry