• Unstoppable

    Unstoppable

    ★★★★

    Why not?

  • Possessor

    Possessor

    ★★★

    A little better upon second viewing, but still feels lile diet David Cronenberg.

  • Undine

    Undine

    ★★★★

    It me, the Christian Petzold stan, here to tell you the new Petzold is pretty damn good.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★

    Let other people direct your work Aaron.

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★★

    I'll be honest: For a movie that is far to sympathetic to a capitalist pig...DAMN DOES THIS COOK.

  • Possessor

    Possessor

    ★★½

    Brandon Cronenberg needs to stay away from his dad's territory because he can't quite square it. He seems concerned with the superficial aspects of his ideas and, unfortunately, shoots and edits in a rather reckless way.

  • Kicking and Screaming

    Kicking and Screaming

    ★★★½

    Everybody in this movie sucks, but sometimes sucky people should have profound moments. I think later stage Baumbach would be a little more self-aware but I liked this.

  • The Changeling

    The Changeling

    ★★★★

    Yeah, that's a real good movie.

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★★★½

    Not as good as the last two but puzzling and brilliant all the same. Hilarious.

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★★½

    I seem to be in the minority in thinking this actually kind of works. It certainly has more teeth than Doctor Sleep does and goes further with its theme. Also, Amy Semeitz is always a plus.

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★★★

    Damn dude, how many times is that this year?

  • Daughters of Darkness

    Daughters of Darkness

    ★★★★½

    I dug it.