Sort by

FilmApe has logged 403 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss of the Tarantula

Kiss of the Tarantula

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Your Highness

Your Highness

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joe

Joe

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New World Order

New World Order

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Do Not Resist

Do Not Resist

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Road House

Road House

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parole Violators

Parole Violators

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Loving Story

The Loving Story

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Loving

Loving

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry