Sort by

FilmApe has logged 42 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goat

Goat

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solarbabies

Solarbabies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twisted Nerve

Twisted Nerve

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Centurion

Centurion

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Transformers: The Movie

The Transformers: The Movie

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry