Sort by

FilmApe has logged 44 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rats

Rats

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Swamp Thing

Swamp Thing

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Accountant

The Accountant

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightmare

Nightmare

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Genocide

Genocide

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry