Sort by

FilmApe has logged 46 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Year of the Horse

Year of the Horse

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cadence

Cadence

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Being Two Isn't Easy

Being Two Isn't Easy

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Inglorious Bastards

The Inglorious Bastards

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gray's Anatomy

Gray's Anatomy

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Primary

Primary

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry