Sophie has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
20
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Santa Girl

Santa Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry