Sort by

august has logged 216 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Marshall

Marshall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry