• American Graffiti

    ★★★★★

  • Battle for the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Shaft in Africa

    ★★★

  • Super Fly

    ★★★

  • The Candidate

    ★★★

  • Conquest of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Shaft's Big Score!

    ★★★

  • The Way of the Dragon

    ★★★½

  • Fist of Fury

    ★★★½

  • The Hot Rock

    ★★★½

  • The French Connection

    ★★★½

  • The Big Boss

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • Shaft

    ★★★

  • Escape from the Planet of the Apes

    ★★★½

  • And Soon the Darkness

    ★★½

  • Beneath the Planet of the Apes

    ★★★

  • Marlowe

    ★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • The Incident

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • Fantastic Voyage

    ★★★½

  • Mothra vs. Godzilla

    ★★★

  • From Russia with Love

    ★★★½

  • Dr. No

    ★★★★

  • King Kong vs. Godzilla

    ★★★½

  • The Young Savages

    ★★★½

  • The Parent Trap

    ★★★½

  • Black Sunday

    ★★★½

  • Village of the Damned

    ★★★

  • Psycho

    ★★★½

  • The Time Machine

    ★★★½

  • The Defiant Ones

    ★★★★★

  • High School Hellcats

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • The Delinquents

    ★★★½

  • Rock Rock Rock!

    ★★★

  • Don't Knock The Rock

    ★★★½

  • Godzilla, King of the Monsters!

    ★★★½

  • Rock Around the Clock

    ★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • Godzilla Raids Again

    ★★★½

  • Blackboard Jungle

    ★★★★

  • East of Eden

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Wild One

    ★★★★★

  • Stalag 17

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Jungle Book

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★½

  • High Sierra

    ★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Black Legion

    ★★★½

  • The Raven

    ★★★★½

  • Werewolf of London

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Black Cat

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★½

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★½

  • The Mummy

    ★★★½

  • The Range Feud

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • The Big Trail

    ★★★½

  • Mabel at the Wheel

    ★★★