Sort by

callum has logged 682 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Bird Cage

The Big Bird Cage

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
End of the Century

End of the Century

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Frank

Frank

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry