Sort by

callum has logged 44 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Read the review Edit this entry  
27
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Other People

Other People

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cake

Cake

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Sky

Blue Sky

1994
×
Read the review Edit this entry  
08
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Big Fish

Big Fish

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry