Sort by

callum has logged 60 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Come Away

Come Away

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What If

What If

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greenland

Greenland

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry