Sort by

John has logged 224 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite

Dolemite

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry