Sort by

Ken 💙 has logged 210 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Sequence

The Last Sequence

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lola

Lola

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In Search of Darkness: Part II

In Search of Darkness: Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
8½

8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Before... Collection

The Before... Collection

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dreams of the Past

Dreams of the Past

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry