Sort by

Lisa has logged 165 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! God's Blessings on This Wonderful Choker!

Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku wo! God's Blessings on This Wonderful Choker!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mieruko-chan

Mieruko-chan

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Disastrous Life of Saiki K.: Reawakened

The Disastrous Life of Saiki K.: Reawakened

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Robots

Robots

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Queenpins

Queenpins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Daughter

First Daughter

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Edit this entry