Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Edit this entry  
04
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ballerina

Ballerina

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★
Edit this entry  
14
I Origins

I Origins

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★½
Edit this entry  
19
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jason X

Jason X

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
V/H/S/85

V/H/S/85

2023
×
★★★
Edit this entry  
15
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
Saw X

Saw X

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Edit this entry