Sort by

angelina ⎊ has logged 285 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Somersault

Somersault

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★
Edit this entry  
08
Tau

Tau

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★
Edit this entry  
28
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Edit this entry