angelina ⎊ has logged 265 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★
Edit this entry  
04
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
09
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★½
Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Peppermint

Peppermint

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Void

The Void

2016
×
★★
Edit this entry  
12
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Edit this entry  
11
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★
Edit this entry  
04
Haunt

Haunt

2019
×
★★
Edit this entry  
03
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry