Sort by

jo has logged 384 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rafiki

Rafiki

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Life in a Year

Life in a Year

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
28
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ammonite

Ammonite

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Unlocked

Unlocked

2017
×
Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Sayounara

Sayounara

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
Edit this entry  
15
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Those Who Remained

Those Who Remained

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Edit this entry  
09
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Come and See

Come and See

1985
×
Read the review Edit this entry  
05
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
Edit this entry  
02
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Margaret

Margaret

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Martyrs

Martyrs

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Run

Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Double

The Double

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
Edit this entry  
25
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
Happiness

Happiness

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Edit this entry  
09
The Undoing

The Undoing

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Election

Election

1999
×
Edit this entry