Sort by

Matthew has logged 297 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Three Faces of Eve

The Three Faces of Eve

1957
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★½
Edit this entry  
16
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The King and I

The King and I

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Sundowners

The Sundowners

1960
×
★★★
Edit this entry  
01
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★
Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Edward, My Son

Edward, My Son

1949
×
★★★½
Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★½
Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Rainmaker

The Rainmaker

1956
×
★★★
Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alice Adams

Alice Adams

1935
×
★★★½
Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry