Sort by

filmheda has logged 67 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Amour

Amour

2020
×
Edit this entry  
29
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Edit this entry  
15
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read other review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry