Filmheda has logged 560 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★
Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry