Filmheda has logged 48 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brothers

Brothers

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American History X

American History X

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paradise Lost?

Paradise Lost?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Father of the Bride Part 3 (ish)

Father of the Bride Part 3 (ish)

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
King Lear

King Lear

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Falling

The Falling

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Others

The Others

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★
Read the review Edit this entry