Filmheda has logged 56 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Funhouse Massacre

The Funhouse Massacre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beckett

Beckett

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Edit this entry  
13
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria

Euphoria

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★½
Read the review Edit this entry