• Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

    Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

    ★★★★

    i cannot put into words how THANKFUL i am that for once a bollywood punjabi family in a karan johar film indeed does sound like a proper punjabi family and not a caricature oh god this movie was the love letter to the bollywood film industry we all needed in 2023 and hearing kudmayi just made me SOB because i have a friend who's more like an elder sister getting married in less than a month and oH GOD

  • Buhe Bariyan

    Buhe Bariyan

    ★★★½

    neeru bajwa as prem kaur is what salman khan wishes he was like as chulbul pandey

  • The Piano

    The Piano

    ★★★★

    jane campion is a brilliant filmmaker NO DOUBT but also why was one of my thoughts while watching flora mcgrath just "omg she did not just pull a briony tallis" 😭

  • Jawan

    Jawan

    ★★★★½

    this is one of those movies which isn’t perfect (i know my 4.5-stars looks a bit ironic rn as i say this) BUT GOD JUST THE EXPERIENCE OF WATCHING IT IN THE THEATRES WAS SO UNMATCHED. shah rukh khan had almost 10 scenes with an iconic entry and you bet the audience clapped and cheered for EACH ONE. he is the last of the stars, he is bollywood. the action was spectacular and the interval scene left multiple jaws on…

  • The World to Come

    The World to Come

    ★★★★

    i might sound insane while saying this but there is always something so homely about angsty gay period dramas

  • Lekh

    Lekh

    ★★★★

    this film had a lot of heart and i'm glad i finally watched it. the first half was super cute and relatable, even. just wish the second half was paced and written a bit better because it left my parents super confused about how everything was unfolding.

    the music and the mel karade rabba references easily leave it as a 4 star watch for me though!

  • Secret Invasion

    Secret Invasion

    ★★

    oh god olivia colman and emilia clarke i am SO SORRY i couldn't get you out of this mess - i'll make sure you get to work with each other soon again!

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    do not recommend watching this film on the very day you are lamenting your love life because i couldn't stop crying for 20 minutes after finishing this.

    god i just want to feel loved and give out love is that so much to ask

  • Mastaney

    Mastaney

    ★★★½

    not a bad attempt by the punjabi industry to try on a different subject matter but god did this film really need a mediocre comedy subplot and did we really need one of the leads clearly trying to impersonate jack sparrow in both looks and mannerisms — still a lot of positives to take away though!! the budget clearly went big which is promising for the future of punjabi films, and they are slowly but surely trying to work on the more technical aspects too!

  • Ella Enchanted

    Ella Enchanted

    ★★★★

    the opening prologue left me so satisfied with all the rhymes it truly set me in the mood for some GOOD storytelling omg

  • Game Night

    Game Night

    ★★★★★

    everyone was SO GOOD in this omg their comedic timing was perfect and that egg-chase sequence? why do other comedy films even try?

  • Doctor Who: Last Christmas

    Doctor Who: Last Christmas

    ★★★★★

    lowkey? probably the best christmas special oh my god.