Sort by

FilmLad has logged 315 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
30
Aquaman and the Lost Kingdom

Aquaman and the Lost Kingdom

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We're No Angels

We're No Angels

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Equalizer 3

The Equalizer 3

2023
×
Edit this entry  
23
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★
Edit this entry  
20
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shin Kamen Rider

Shin Kamen Rider

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Strays

Strays

2023
×
★★★
Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★★
Edit this entry  
05
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Adventures of Kosuke Kindaichi

The Adventures of Kosuke Kindaichi

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Marvels

The Marvels

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
Badlands

Badlands

1973
×
Read the review Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Seventh Sign

The Seventh Sign

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
Read the review Edit this entry  
18
The Owl House: Watching and Dreaming

The Owl House: Watching and Dreaming

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Owl House: For The Future

The Owl House: For The Future

2023
×
Edit this entry  
18
The Owl House: Thanks to Them

The Owl House: Thanks to Them

2022
×
Edit this entry  
13
Samurai Kids

Samurai Kids

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★½
Edit this entry  
03
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
01
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
01
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
A Haunted House 2

A Haunted House 2

2014
×
Edit this entry  
19
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
★★
Edit this entry  
17
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
Read the review Edit this entry