Sort by

Thomas has logged 141 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Greatest Movie Ever Sold

The Greatest Movie Ever Sold

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Daria in 'Is It College Yet?'

Daria in 'Is It College Yet?'

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Daria in 'Is It Fall Yet?'

Daria in 'Is It Fall Yet?'

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★
Edit this entry  
28
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Behind the Screen

Behind the Screen

1916
×
★★★★
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
Read prior review Edit this entry  
30
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry