Thomas has logged 314 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Beach

The Beach

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scandal

Scandal

1950
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
Everest

Everest

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Turn Me On, Dammit!

Turn Me On, Dammit!

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
True Story

True Story

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
'71

'71

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
What Remains

What Remains

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Why We Fight: Prelude to War

Why We Fight: Prelude to War

1942
×
★★★
Edit this entry  
04
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Devil

Devil

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Count

The Count

1916
×
★★★★
Edit this entry