FilmMind has logged 396 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saturation

Saturation

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Edit this entry  
16
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

Mobile Suit Gundam III: Encounters in Space

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

Mobile Suit Gundam II: Soldiers of Sorrow

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
Edit this entry  
13
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Edit this entry  
13
Mobile Suit Gundam I

Mobile Suit Gundam I

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mobile Suit Gundam: The Origin VI – Rise of the Red Comet

Mobile Suit Gundam: The Origin VI – Rise of the Red Comet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mobile Suit Gundam: The Origin V: Clash at Loum

Mobile Suit Gundam: The Origin V: Clash at Loum

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mobile Suit Gundam: The Origin IV – Eve of Destiny

Mobile Suit Gundam: The Origin IV – Eve of Destiny

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mobile Suit Gundam: The Origin III - Dawn of Rebellion

Mobile Suit Gundam: The Origin III - Dawn of Rebellion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mobile Suit Gundam: The Origin II - Artesia's Sorrow

Mobile Suit Gundam: The Origin II - Artesia's Sorrow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mobile Suit Gundam: The Origin I - Blue-Eyed Casval

Mobile Suit Gundam: The Origin I - Blue-Eyed Casval

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry