Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Descent

The Descent

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life

Life

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Only You

Only You

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
One Direction: Where We Are – The Concert Film

One Direction: Where We Are – The Concert Film

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Read the review Edit this entry