Sort by

filmographic has logged 80 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
One Direction: Where We Are – The Concert Film

One Direction: Where We Are – The Concert Film

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yes Man

Yes Man

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Walked Between the Towers

The Man Who Walked Between the Towers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Source Code 2

Source Code 2

×
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry