Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Aria

Aria

2023
×
★★★
Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Viceroy's House

Viceroy's House

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wait

The Wait

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Soldier Boy

Soldier Boy

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ted

Ted

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
27
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wings for Wheels: The Making of 'Born to Run'

Wings for Wheels: The Making of 'Born to Run'

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Elephant

Elephant

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night Fishing

Night Fishing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Air

Air

2023
×
★★★★
Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Wasp

Wasp

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Curfew

Curfew

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Brassed Off

Brassed Off

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
An Irish Goodbye

An Irish Goodbye

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
High Maintenance

High Maintenance

2006
×
★★
Edit this entry  
10
About a Girl

About a Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry