Sort by

Lawrence has logged 123 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
11
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cops

Cops

1922
×
★★★
Edit this entry  
27
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bruce Springsteen: The Promise – The Making of Darkness on the Edge of Town

Bruce Springsteen: The Promise – The Making of Darkness on the Edge of Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★★
Edit this entry  
16
One Week

One Week

1920
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mo Gilligan: There's Mo to Life

Mo Gilligan: There's Mo to Life

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kidnapping by Indians

Kidnapping by Indians

1899
×
Edit this entry  
18
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry