Lawrence has written 60 reviews for films during 2023.

  • The Conversation

    The Conversation

    ★★★★

    Francis Ford Copollas run in the 70s is never being topped. A film as good as this is the worst one smh.

  • The Killer

    The Killer

    ★★★

    Great soundtrack and looks really good but after that I found it to be a bit shallow. Every other Fincher film I’ve seen has left me with a lot to think about after finishing the film. This one, not so much.

  • Mean Streets

    Mean Streets

    ★★★★

    Great watch but I feel like all the really good themes were perfected in Scorceses later films. Parts of this film being the blueprint for the likes of taxi driver, raging bull, goodfellas, the departed and even to an extent the Irishman show the importance of this film for Scorceses career. Hard to believe that he’s still collaborating with De Niro 50 years later and from this film and killers of the flower moon you can really see how much the collaboration has evolved and brought out the best in both Scorcese and De Niro.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    On annual rewatch this is still the best horror film of all time (I’ve seen about 10 horror films.)

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★½

    I saw this last Sunday so a little late but Killers of the flower moon definitely left a lasting impression so there’s still a lot to say.

    I think that even though this isn’t Scorsese’s best film to date it could well be his most important. I read the book before the film came out and was very shocked that I’d never heard absolutely anything about the Osage murders especially as I’ve literally been taught in depth American history of…

  • Past Lives

    Past Lives

    ★★★★½

    The last 3 new films I’ve seen at the cinema have been Oppenheimer, Killers of the flower moon (which I’ll do a review for tomorrow) and now this and every single one has been extremely good. The structure of this film works in so many ways and it stands head and shoulders above so many romance films because of it. The way the story’s told with certain things that repeat in different ways (like Hae Sung continuing to go to…

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★

    HOW IS THIS THE SAME GUY THAT MADE JOKER??!!

  • Vincent

    Vincent

    ★★★★

    Yet to feel comfortable watching a Tim Burton film- the animated ones are the creepiest smh.

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★½

    Maybe it’s because I’ve watched quite a range of films since my first viewing so adapt to different types of film more easily but this was way more entertaining and meaningful second time round.

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

    Pretty good but it peaks very early with the first story definitely being the most entertaining.

  • Winter's Bone

    Winter's Bone

    ★★★

    Great acting, great cinematography and setting but the whole time i was waiting for it to go somewhere and it sort of did but for all the build up it fell a bit short.

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★★

    Definitely far from Scorceses best but that last half hour…