• Legends of the Fall

    Legends of the Fall

    ★★★

    Starts very well, but gets bogged down in too many plot twists.

  • The New Mutants

    The New Mutants

    A pointless and dull entry to the x men franchise that should have ended with Logan.

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

    A fun film that does nothing for or against the franchise.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    Fantastic sequel to infinity war.

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★★

    The greatest superhero movie ever. Not many superhero movies can be considered masterpieces. For some, none are. The Dark Knight however is an incredible film and is one of the greatest movies of all time. Heath Ledger gives one of the best acting performances in film, making even Joaquin Phoenixs' incredible portrayal look insignificant in comparison. The action scenes are incredibly choreographed and the film has you on the edge of your seat from start to finish. Definitely a must-watch for anyone who remotely enjoys film.

  • Logan

    Logan

    ★★★★★

    By far the best film of the X Men Franchise and the second best movie in the superhero genre, being beaten by only the dark knight marginally.

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★

    An extremely weak entry to the X Men franchise but still not as weak as The New Mutants

  • The Godfather: Part III

    The Godfather: Part III

    ★★★½

    Nowhere near as good as the first two but is still given to much hate by some people

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    Whilst JK Simmons is always praised for how good his performance was as Terrence Fletcher, Miles Teller's performance is extremely underrated.

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    My favourite movie of all time

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

    Best of the sequel trilogy.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I've gone through phases of liking and disliking this movie. First time I saw it when it came out I loved it and thought it was the best star wars to date. Then on second viewing (maybe due to the influence of the thousands of youtube videos destroying it) I liked it a lot less but still not to the same extent as others. However I rewatched it recently with a completely open mind and found there was a lot…