Sort by

rodolfo has logged 396 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★★
Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Lost Angels: Skid Row Is My Home

Lost Angels: Skid Row Is My Home

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry