• Matilda

    ★★½

  • Emma

    ★★

  • Twister

  • Balto

    ★★★★

  • Jumanji

  • Sense and Sensibility

    ★★★★★

  • It Takes Two

    ★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Pride and Prejudice

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Clueless

    ★★★★★

  • Apollo 13

  • Pocahontas

  • The Perez Family

    ★★½

  • A Little Princess

    ★★★

  • The Basketball Diaries

    ★★★

  • Little Women

  • Ri¢hie Ri¢h

  • The Santa Clause

    ★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★★

  • Sister Act 2: Back in the Habit

  • Schindler's List

    ★★★

  • Mrs. Doubtfire

    ★★½

  • Baazigar

    ★★

  • The Nightmare Before Christmas

  • The Secret Garden

    ★★½

  • Hocus Pocus

  • Groundhog Day

  • Aladdin

    ★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Sister Act

    ★★

  • Newsies

    ★★★

  • My Cousin Vinny

  • Hook

    ★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★

  • Paradise

    ★★½

  • Home Alone

    ★★

  • The Witches

  • Pretty Woman

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★

  • Oliver & Company

    ★★

  • Heathers

    ★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★½

  • Big

    ★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • 3 Men and a Baby

    ★½

  • Less than Zero

    ★★★

  • The Princess Bride

    ★★½

  • Dirty Dancing

    ★★★

  • Can't Buy Me Love

    ★★

  • The Brave Little Toaster

    ★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★½

  • The Goonies

    ★★

  • Desperately Seeking Susan

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • The Meaning of Life

    ★★★★

  • The Outsiders

    ★★★

  • The Snowman

  • Gandhi

    ★★½

  • Grease 2

    ★★★

  • Rocky III

    ★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★½

  • The Fox and the Hound

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★