taylor has logged 240 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Emma

Emma

1996
×
Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Prom Night

Prom Night

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Only

Only

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Horns

Horns

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry