isabelle has logged 64 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
Edit this entry  
20
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
Edit this entry  
31
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Read the review Edit this entry  
12
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Obit

Obit

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★
Edit this entry