RSS feed for zane
  • The Lion King

    The Lion King

    In a year or so, when you look up the word unnecessary in the dictionary, The Lion King (2019) will show up as the only definition. 😐

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Wow. This may be the best animated film I’ve ever seen. Might make my top 4 on here (a stretch yeah) but time will tell....I like mother! too much😽

  • The Blackcoat's Daughter

    The Blackcoat's Daughter

    ★★★★★

    OK, maybe I have a bias for these atmospheric horror movies coming out as of late but Oz Perkins really set the ground on this one while Ari Aster was looking over his shoulder. What do they say again? MASTAHPIECE!!!!!

  • Thirteen

    Thirteen

    ★★★★½

    Thirteen is so genuine. It feels like a documentary more than a movie. And, yes, most of it can seem shock value-esque, but the incredible performances from Wood and Hunter and the gorgeous color grading subtly turning into an ugly greenish black as Tracy slowly descends into madness, reflecting back at the pale expression of drug abuse and alcoholism makes this movie worth watching.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★½

    Where the fuck is Billie Lourd’s oscar cowards?

  • Coraline

    Coraline

    ★★★★

    “You know I love you.”
            “You have a very funny way of showing it!”

  • Climax

    Climax

    ★★★★½

    Mother!, Annihilation, and this movie all competing for how much anxiety they can give me in 2 hours...

  • Late Afternoon

    Late Afternoon

    Men don’t cry men don’t cry.

  • Vox Lux

    Vox Lux

    ★★★★

    So this is basically a star is born but lady gaga proves that her career took off by selling her soul to satan? ....masterpiece!

  • The Miseducation of Cameron Post

    The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

    Fuck them straights!

  • Before I Fall

    Before I Fall

    ★★★½

    Zoey Deutch did a thing...

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    This movie cannot be rated, and if I ever decide what to make of this, it will be no short of 5 stars.

    ACTUALLY F*CK IT 5 STARS ILYSM SUSPIRIA ❤️😭