Chris has logged 239 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
08
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alien³

Alien³

1992
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry