Films has logged 44 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
School of Seduction

School of Seduction

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Sheep Hero

Sheep Hero

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Most Beautiful Thing

The Most Beautiful Thing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
To Each His Own

To Each His Own

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Be with You

Be with You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Love

My Love

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Arrhythmia

Arrhythmia

2017
×
★★
Edit this entry  
22
One Love

One Love

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bao

Bao

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Stealing Silver

Stealing Silver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Custody

Custody

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Sea Inside

The Sea Inside

2004
×
★★½
Edit this entry  
31
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★
Edit this entry  
05
Silenced

Silenced

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Hadi Be Oğlum

Hadi Be Oğlum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Storm Boy

Storm Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Patrick Melrose

Patrick Melrose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
This Always Happens

This Always Happens

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Countess

The Countess

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Les Misérables

Les Misérables

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cry

The Cry

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death and Nightingales

Death and Nightingales

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Werewolf Boy

A Werewolf Boy

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Peaceful Warrior

Peaceful Warrior

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry